80 GODINA SIMFONIJSKOG ORKESTRA RTS
Solista: pijanista ALEKSANDAR MADžAR
Dirigent: BOJAN SUĐIĆ
Simfonijski orkestar RTS ove godine obeležava osam decenija postojanja i kontinuiranog rada. Sa Horom RTS on predstavlјa stub muzičke delatnosti i proizvodnje programa radija i televizije u Srbiji. Istovremeno razvija bogatu koncertnu delatnost i svojim osmišlјenim i angažovanim radom, nastupima u Beogradu, širom Srbije i u inostranstvu, promoviše najviše profesionalne standarde i umetničke vrednosti, posebno negujući srpsku muzičku baštinu. Ansamblom su, u svojstvu šefa-dirigenta rukovodili najznačajniji muzički poslenici – Mihajlo Vukdragović, Stevan Hristić, Krešimir Baranović, Mladen Jagušt, Vančo Čavdarski, Vladimir Kranjčević, Milen Načev i David Porselajn. Od 2005. godine umetnički direktor i šef dirigent ansambla je Bojan Suđić, koji je svoju karijeru upravo i počeo 1985. godine radom sa Horom i 1989. godine sa Simfonijskim orkestrom RTS. Danas je Bojan Suđić vodeće dirigentsko ime u Srbiji.
Orkestar je tokom osam decenija delovanja ostvario veliki broj studijskih snimaka među kojima najviše ima kompozicija domaćih autora (jugoslovenskih i srpskih) i savremene muzike, a sa domaćim solistima, što čini jezgro muzičkog arhiva Radija i televizije Srbije. Tokom ovih decenija programski cilјevi nisu se bitno menjali: kvalitetno (najčešće premijerno) izvođenje i snimanje ostvarenja domaće muzike (istorijske i savremene), premijerno predstavlјanje onih ostvarenja svetske umetničke baštine koja do tada nisu bila zastuplјena na našim koncertnim podijumima, posebno monumentalnih vokalno-instrumentalnih i simfonijskih dela. Ansambl je dobitnik najznačajnijih domaćih priznanja.
U seriji jubilarnih koncerata sa orkestrom i Suđićem u Velikoj dvorani Sava Centra 21. maja 2017. nastupiće pijanista Aleksandar Madžar izvodeći jedno od najpopularnijih dela romantičarske klavirske literature – Koncert za klavir i orkestar. To je koncert koji odiše toplinom tema komponovanih u duhu norveškog folklora, zrači optimizmom i poletnošću, pleni svojom energijom. Virtuozitetom i bogatstvom muzičkog sadržaja ono daje beskrajno mnogo izazova za nova čitanja i tumačenja i zato mu se, na radost publike, vrhunski pijanisti uvek iznova vraćaju. Peta simfonija sovjetskog kompozitora Dmitrija Šostakoviča je muzički simbol otpora stalјinizmu. Svojom inventivnošću, smelošću i ogromnim znanjem Šostakovič je stao u odbranu najviših humanih vrednosti. Istrajao je na malerovskoj liniji razumevanja simfonije kao muzičkog žanra koji predstavlјa pandan romanu u književnosti, otvarajući u svojim delima sva bitna filozofska i lјudska pitanja vremena u kojem je živeo. Kompozitorov zvučni svet, mada oslonjen na bogatu tradiciju ruske i evropske muzike, u muzici 20. veka jeste jedan od najoriginalnijih.