Menu
Loading…
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3

Klub veterana

Ova strana je otvorena u okviru jubileja 35 godina Sava Centra i 5 godina postojanja Kluba veterana Sava Centra

 

veterani-02n

Malo ima takvih primera. Kada ljudi napuste jednu firmu ili instituciju u kojoj rade ili odu u penziju i ako im sindikat napravi neki skroman ispraćaj, onda se priča tu završava. Ljudi krenu svojim putem: neki se povuku u svoje stanove i naselja, drugi odu da žive u kući u rodnom mestu ili selu, neki odu u svet da čuvaju unuke. Veza se prekida i retko se više uspostavlja. Bilo pa prošlo.

Obično je tako, ali i ne mora da bude. Ima i drugačijih primera, iako su oni retki. Oni koji su radili u Sava Centru, pa promenili posao ili otišli u penziju, ne prekidaju vezu sa staklenom palatom u kojoj su radili. Godinu ili deset godina, dvadeset. Nije važno. Skoro svi postaju članovi Kluba čiji je cilj da neguje prijateljstva koja su ostvarili dok su tu radili i da ne prekidaju kontakt sa palatom kojoj su dali svoj radni doprinos. Postaju članovi Kluba veterana Sava Centra i na taj način ne prekidaju niti koje su ih vezivale za kolege sa posla, od kojih su im mnogi postali prijatelji, neki se i orodili, neki postali kumovi. A sve ih veže zajednička ljubav i želja da i dalje na neki način budu zajedno. Da se ne zaborave i otuđe.

veterani-03n

Na inicijativu nekadašnjeg direktora Sava Centra, Miloja Popovića osnovan je Klub veterana Sava Centra, koji danas broji oko 137 članova, osnovan je 2007. godine. Na prvom sastanku, kome su kumovali nekadašnji predsednik Grada Beograda Živorad Kovačević i tadašnja direktorka Sava Centra Jasna Dimitrijević, za predsednika Kluba izabran je Milorad Kečić, diplomirani ekonomista, čijom inicijativom je Gradska agencija za organizaciju manifestacija - Beograd publik, kojoj je on stajao na čelu, postala okosnica radne organizacije Sava Centar. To se desilo u proleće 1977. godine, kada je završen prvi objekat Centra, u kome je tada počelo višemesečno zasedanje Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (KEBS ). Za počasnog člana Kluba na pomenutom sastanku, upriličenom povodom tridesetogodišnjeg jubileja ove institucije, za počasnog člana je izabran, pored Kovačevića, i arh. Stojan Maksimović, glavni projektant. Osnivački sastanak je obeležen izlaganjem Živorada Kovačevića, koji je evocirao svoje uspomene na gradnju kongresnog zdanja, na teškoće na koje se nailazilo i na hrabre i vredne ruke stručnjaka i radnika, koji su za jedanaest meseci izgradili konferencijski objekat. On je odao priznanje i kolektivu Sava Centra, koji je već u prvih deset godina razvio aktivnost koja je opravdala uložena sredstva za njegovu izgradnju. Kovačević je pomenuo i ulogu koju su u celom projektu i gradnji imali tadašnji predsednik Jugoslavije Tito, ministar inostranih poslova Lazar Mojsov, predsednik Izvršnog saveta Grada Miljenko Zrelec, Genex i direktor Milorad Savićević u gradnji hotela "Beograd – Interkontinental“ i mnogi drugi.

veterani-05nDetalji o gradnji i razvoju Centra sročeni su u obimnoj knjizi Miloja Popovića "Sava Centar – hrabrost i avantura“, izdatoj tada povodom jubileja, u kojoj su dati mnogi podaci i evocirana sećanja na prve dane i godine ove institucije. Za trideset i pet godina, Sava Centar je izrastao u objekat bez koga se više ne može zamisliti javni i kulturni život glavnog grada i naše države Srbije.

Klub veterana Sava Centra neguje uspomene i organizuje druženja sa onim koji su otišli, ali i sa mnogima koji su još na radu u Centru i u tome dobija podršku i sadašnjeg rukovodstva, na čelu sa Draganom Vučičevićem. Klub učestvuje u svim značajnim manifestacijama i akcijama kojima se neguje tradicija Centra, organizuje okupljanja, pravi izlete, priređuje razne promocije i izložbe. Posle iznenadne smrti prvog predsednika Kluba Milorada Kečića, 2010. godine, za predsednika je juna 2011. godine izabran Živojin Žika Žižić, takođe jedan od onih koji su najveći deo radnog veka proveli u ovom javnom preduzeću i dali vredan doprinos, posebno na planu kulturnih i filmskih manifestacija i festivala. Klub veterana Sava Centra se priključuje obeležavanju 35. godišnice i Dana Sava Centra – 14. maja, kada je pre tri i po decenije svečano pušten u rad.

 

 ////////        /////////   //////////////////     //////////////////   

Živorad Kovačević
Gradonačelnik Beograda 1974 - 1982 godine
Stojan Maksimović
projektant Sava Centra
Milorad Kečić
Prvi v.d. direktora Sava Centra
Živojin Žižić
Predsednik Kluba veterana

 

Rukovodstvo kluba veterana Sava Centra

Predsednik: Živojin Žika Žižić

Izvršni sekretar: Mirjana Cvetićanin

Članovi Sekretarijata: Rada Panić, Svetlana Cocić, Jelena Mirašević, Jovan Petrović, Tomislav Stanojević, Vera Tubić

Glavni urednik: Vjekoslav Vjeko Radović

 

VD I DIREKTORI SAVA CENTRA

direktori

 

Kečić Milorad 25.05-01.08.1977.

Frajtić Milan 01.08-25.10.1977.

Popović Miloje 01.06.1978.-12.05.1985.

Radovanović Aleksandar 26.06.1985.-07.11.2000.

Liješević Branislava 16.01.2002.-15.07.2003.

Dimitrijević Jasna 04.04.2003.-10.11.2008.

Vučičević Dragan 11.11.2008.-23.12.2013.

Grgurević Dragan 23.12.2013.-


 

Last modified onTuesday, 17 March 2015 14:42
More in this category: Članovi kluba veterana »

Rental office space

Sava Centar izdavanje poslovnog prostora

Catering

Sava Centar ugostiteljske usluge

Tech Services

Sava Centar tehničke usluge

Ticket office

  • tick ruka
  • 10-20h (working days)
  •  10-15h (Saturday) & 1 hour before event
  •  
  • Tel: 220-6060