Menu
Loading…
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3

Klub veterana

Klub veterana

Ova strana je otvorena u okviru jubileja 35 godina Sava Centra i 5 godina postojanja Kluba veterana Sava Centra

 

veterani-02n

Malo ima takvih primera. Kada ljudi napuste jednu firmu ili instituciju u kojoj rade ili odu u penziju i ako im sindikat napravi neki skroman ispraćaj, onda se priča tu završava. Ljudi krenu svojim putem: neki se povuku u svoje stanove i naselja, drugi odu da žive u kući u rodnom mestu ili selu, neki odu u svet da čuvaju unuke. Veza se prekida i retko se više uspostavlja. Bilo pa prošlo.

Obično je tako, ali i ne mora da bude. Ima i drugačijih primera, iako su oni retki. Oni koji su radili u Sava Centru, pa promenili posao ili otišli u penziju, ne prekidaju vezu sa staklenom palatom u kojoj su radili. Godinu ili deset godina, dvadeset. Nije važno. Skoro svi postaju članovi Kluba čiji je cilj da neguje prijateljstva koja su ostvarili dok su tu radili i da ne prekidaju kontakt sa palatom kojoj su dali svoj radni doprinos. Postaju članovi Kluba veterana Sava Centra i na taj način ne prekidaju niti koje su ih vezivale za kolege sa posla, od kojih su im mnogi postali prijatelji, neki se i orodili, neki postali kumovi. A sve ih veže zajednička ljubav i želja da i dalje na neki način budu zajedno. Da se ne zaborave i otuđe.

veterani-03n

Na inicijativu nekadašnjeg direktora Sava Centra, Miloja Popovića osnovan je Klub veterana Sava Centra, koji danas broji oko 137 članova, osnovan je 2007. godine. Na prvom sastanku, kome su kumovali nekadašnji predsednik Grada Beograda Živorad Kovačević i tadašnja direktorka Sava Centra Jasna Dimitrijević, za predsednika Kluba izabran je Milorad Kečić, diplomirani ekonomista, čijom inicijativom je Gradska agencija za organizaciju manifestacija - Beograd publik, kojoj je on stajao na čelu, postala okosnica radne organizacije Sava Centar. To se desilo u proleće 1977. godine, kada je završen prvi objekat Centra, u kome je tada počelo višemesečno zasedanje Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (KEBS ). Za počasnog člana Kluba na pomenutom sastanku, upriličenom povodom tridesetogodišnjeg jubileja ove institucije, za počasnog člana je izabran, pored Kovačevića, i arh. Stojan Maksimović, glavni projektant. Osnivački sastanak je obeležen izlaganjem Živorada Kovačevića, koji je evocirao svoje uspomene na gradnju kongresnog zdanja, na teškoće na koje se nailazilo i na hrabre i vredne ruke stručnjaka i radnika, koji su za jedanaest meseci izgradili konferencijski objekat. On je odao priznanje i kolektivu Sava Centra, koji je već u prvih deset godina razvio aktivnost koja je opravdala uložena sredstva za njegovu izgradnju. Kovačević je pomenuo i ulogu koju su u celom projektu i gradnji imali tadašnji predsednik Jugoslavije Tito, ministar inostranih poslova Lazar Mojsov, predsednik Izvršnog saveta Grada Miljenko Zrelec, Genex i direktor Milorad Savićević u gradnji hotela "Beograd – Interkontinental“ i mnogi drugi.

veterani-05nDetalji o gradnji i razvoju Centra sročeni su u obimnoj knjizi Miloja Popovića "Sava Centar – hrabrost i avantura“, izdatoj tada povodom jubileja, u kojoj su dati mnogi podaci i evocirana sećanja na prve dane i godine ove institucije. Za trideset i pet godina, Sava Centar je izrastao u objekat bez koga se više ne može zamisliti javni i kulturni život glavnog grada i naše države Srbije.

Klub veterana Sava Centra neguje uspomene i organizuje druženja sa onim koji su otišli, ali i sa mnogima koji su još na radu u Centru i u tome dobija podršku i sadašnjeg rukovodstva, na čelu sa Draganom Vučičevićem. Klub učestvuje u svim značajnim manifestacijama i akcijama kojima se neguje tradicija Centra, organizuje okupljanja, pravi izlete, priređuje razne promocije i izložbe. Posle iznenadne smrti prvog predsednika Kluba Milorada Kečića, 2010. godine, za predsednika je juna 2011. godine izabran Živojin Žika Žižić, takođe jedan od onih koji su najveći deo radnog veka proveli u ovom javnom preduzeću i dali vredan doprinos, posebno na planu kulturnih i filmskih manifestacija i festivala. Klub veterana Sava Centra se priključuje obeležavanju 35. godišnice i Dana Sava Centra – 14. maja, kada je pre tri i po decenije svečano pušten u rad.

 

 ////////        /////////   //////////////////     //////////////////   

Živorad Kovačević
Gradonačelnik Beograda 1974 - 1982 godine
Stojan Maksimović
projektant Sava Centra
Milorad Kečić
Prvi v.d. direktora Sava Centra
Živojin Žižić
Predsednik Kluba veterana

 

Rukovodstvo kluba veterana Sava Centra

Predsednik: Živojin Žika Žižić

Izvršni sekretar: Mirjana Cvetićanin

Članovi Sekretarijata: Rada Panić, Svetlana Cocić, Jelena Mirašević, Jovan Petrović, Tomislav Stanojević, Vera Tubić

Glavni urednik: Vjekoslav Vjeko Radović

 

VD I DIREKTORI SAVA CENTRA

direktori

 

Kečić Milorad 25.05-01.08.1977.

Frajtić Milan 01.08-25.10.1977.

Popović Miloje 01.06.1978.-12.05.1985.

Radovanović Aleksandar 26.06.1985.-07.11.2000.

Liješević Branislava 16.01.2002.-15.07.2003.

Dimitrijević Jasna 04.04.2003.-10.11.2008.

Vučičević Dragan 11.11.2008.-23.12.2013.

Grgurević Dragan 23.12.2013.-


 

Članovi kluba veterana

El. poštaŠtampaPDF

1.    Petrović Slavoljub
2.    Zrnić Đuro
3.    Novaković Radomir
4.    Popadić Božo
5.    Glončak Ljubica
6.    Žižić Živojin
7.    Cvijetić Gara
8.    Momčilović Danica
9.    Hajdu Florijan
10.    Konjović Vera
11.    Luković Milka
12.    Vujić Dragan
13.    Petrović Predrag
14.    Turčinović Milorad
15.    Erkman Vera
16.    Pantić Žigon Olgica
17.    Prvulović Radiša
18.    Vujović Mira
19.    Teodosijević Olga
20.    Cucić Mirjana
21.    Petrović Jovan
22.    Radeta Gojko
23.    Drljača Vesna
24.    Dalipagić Sonja
25.    Stanojević Živka
26.    Stamenković Slobodanka
27.    Bojić Marina
28.    Krklec Katarina
29.    Milić Marga
30.    Šošić Svetlana
31.    Jovančić Savić Nada
32.    Petrović Ljiljana
33.    Djonlić Nevena
34.    Drakulić Gordana
35.    Bjelica Branka
36.    Mrkić Milorad
37.    Kelić Svetlana
38.    Milović-Hristić Marina
39.    Pantelić Dragana
40.    Stojkov Milanka

41.    Gavrić Branislav
42.    Imamović Ljiljana
43.    Pavićević Mato
44.    Dabović Dušanka
45.    Spasić Slobodan
46.    Mijušković Drago
47.    Lugonja Nikola
48.    Radišić Miodrag
49.    Kovačević Milena
50.    Mandić Vučković Violeta
51.    Besarović Svetlana
52.    Belovski Toška
53.    Popović Miloje
54.    Cvetićanin Mirjana
55.    Gleščić Dragana
56.    Marić Petrović Svetlana
57.    Kasalica Vule
58.    Stanojević Tomislav
59.    Jovanović Zoran
60.    Bajović Milka
61.    Jevtić Papović Dragana
62.    Mirašević Jelena
63.    Špiček Donka
64.    Bogosavljević Violeta
65.    Stefanović Velimir
66.    Jovanović Vladimir
67.    Savin Branislav
68.    Petrović Siniša
69.    Milanović Bisera
70.    Šević Milenko
71.    Stojiljković Blagoje
72.    Barišić Dušan
73.    Pende Božinović Vesna
74.    Stefanović Alojzija
75.    Mladenović Mirjana
76.    Radović Vjekoslav
77.    Jurenec Vladimir
78.    Milosavljević Milan
79.    Vučenović Vesna
80.    Kojić Duško

81.    Blažević Dunja
82.    Popović Milutin
83.    Davidović Mirjana
84.    Jakšić Vesna
85.    Bajrić Milica
86.    Arsić Rajko
87.    Kostić Vesna
88.    Pupavac Dušan
89.    Kostić Mihajlo
90.    Bakočević Vesna
91.    Vuković Branka
92.    Ignjačević Vanda
93.    Lajšić Aleksandra
94.    Marinković Božana
95.    Džabasan Radoman
96.    Jurošević Natalija
97.    Cocić Svetlana
98.    Nikolić Milosav
99.    Bajić Svetozar
100.    Milunović Zorana
101.    Pavićević Mirjana
102.    Ranković Olga
103.    Trkulja Dragomir
104.    Timarac Slavko
105.    Vraneš Momčilo
106.    Lazić Tomislav
107.    Filipović Svetislav
108.    Mihajlović Vinka
109.    Dražić Dragica
110.    Vučinić Stojan
111.    Bogoev Zoran
112.    Simonović Milijana
113.    Đokić Dragan
114.    Jovanović Desanka
115.    Mihaljčić Nebojša
116.    Tomanić Srboljub
117.    Milošević Nataša
118.    Vitorović Ljubica
119.    Teodorović Ivanka
120.    Andrejić Jelica

121.    Marunić Vesna
122.    Gačić Vida
123.    Vukov Miroslava
124.    Parlić Biljana
125.    Vezilić Lola
126.    Tubić Vera
127.    Jončić Goran
128.    Tornjanski Zorica
129.    Bainović Panić Radojka
130.    Golubović Biljana
131.    Šuščević Slađana
132.    Mihaljčić Slađana
133.    Vukosavljević Josip
134.    Jovanović Vinka
135.    Mimić Gorica
136.    Jovanović Miroslav
137.    Trajkovski Gordana
138.    Radovanović Aleksandar
139.    Žugić Vuk
140.    Džamić Zoran
141.    Popov Goran
142.    Jakšić Zoran
143.    Dobrić Nevenka
144.    Crnojević Petar
145.    Tejić Janko
146.    Bojanović Nebojša
147.    Denić Dragana
148.    Milutinović Đorđe
149.    Maksimović Stojan (počasni član)
150.    Rajković Milutin-Kaktus 
151.    Lazić Pavle

Spisak članova je formiran hronološki, po datumu prijema u radni odnos u prvih deset godina, dopunjen dokazanim prijateljima Sava Centra koji nikada nisu bili zvanični deo Sava Centra ali zato u srcu veliki „savacentrovci“.


 

Dešavanja kluba veterana

PROLEĆE TREĆEG DOBA

Kako su veterani Sava Centra uzleteli na Žikinim krilima

 

Ona narodna uzrečica da “jedna lasta ne čini proleće”, nikako ne važi za veterane Sava Centra. Iako su mnogi već duboko zagazili u “treće doba”, nikako ih ne napušta mladalački duh i entutijazam za otkrivanjem lepše strane života, u vremenu koje ne daje baš mnogo razloga za optimizam, pre svega kroz druženje i evociranje uspomena na “dobra stara vremena”, šta god to značilo.

U trenutku kad Sava Centar obeležava 35. godišnjicu postojanja, sa uveliko podmlađenim, obrazovanim i kvalifikovanim kadrovima, veterani kao da odbijaju da odu u “ropotarnicu istorije” i nastavljaju da daju svoj doprinos, idejama i “mladalačkim” entuzijazmom, kući koju većina doživljava kao svoj drugi dom i za koju ih vezuju najlepše uspomene. Ono što je počelo kao neformalno druženje na inicijativu nekolicine entuzijasta, dobilo je novi polet i krila u junu 2011. godine kad je za predsednika Veterana Sava-centra izabran Živojin Žika Žižić.

Novi predsednik izabrao je da bude inaugurisan mesec dana kasnije na svojoj „hacijendi” u Zvezdu, kod Šapca, kako dolikuje, uz prase i jagnje na ražnju. Tom “veteranskom” skupu nisu mogli da odole ni mnogi današnji poletarci, pa je sve proteklo u nezaboravnom druženju uz pesmu, iće i piće i uz uspešno premošćavanju generacijskih razlika. Jer, ispostavilo se, da Žika jeste ona lasta koja donosi proleće! Žika je sa suprugom Borkom dočekao goste, koji se ni jednog trenutka nisu osećali kao podanici, u najboljem duhu srpske tradicije – uz hleb i so. Posle su stradali prasići i jaganjci. Na kraju su svi otišli obogaćeni za neko novo iskustvo i saznanje, ali pre svega noseći nezaboravne uspomene.

Vispren, kakvim ga je Bog dao, Žika je oko sebe okupio mlade, i ne baš tako mlade saradnice, od kojih neke tek treba da “zarade” status veterana, poput Rade Panić i Svetlane Cocić, ministarki bez portfelja, i iskusne “šefice kabineta” Mirjane Cvetićanin, koje mu svesrdno pomažu u obavljanju teške i odgovorne predsedničke dužnosti. Ta saradnja rezultirala je krstarenjem Savom i Dunavom u septembru, posetom Avalskom tornju u oktobru, da bi se završila “sumiranjem rezultata” u Japanskom salonu u Sava-centru, krajem decembra. Sve događaji za nezaborav.kod-Zike-Zizica-web

Iako je tek na početku mandata, Žikino biračko telo već ga vidi kao drugog doživotnog predsednika koga pamtimo, mada ima i drugih sa takvim ambicijama. Za razliku od nekih koji prosipaju isprazne fraze i dele lažna obećanja, iza Žike i njegove “vlade” stoje opipljiva dela i rezultati. Mnogo šta će, ipak, da zavisi od novog jednogodišnjeg plana – petogodišnji su prevaziđeni! – koji predsednik treba da podnese “naciji” za 35. jubilej Sava-centra. Niko nema blanko propusnicu, ni monopol na budućnost, kažu Žikini birači.

Vjekoslav Vjeko Radović

AKTIVNOSTI U 2013. GODINI

Veterani su nastavili da se sastaju i druže i ove godine. Po prvi put smo imali druženja koja su se razlikovala od naših dosadašnjih susreta.
Naše aktivnosti smo započeli u februaru kada smo u Sava centru organizovali promociju knjige pesama, čiji je autor naš član Miloje Popović.
U maju smo zajedno sa zaposlenima Sava centra obeležili dan SAVA CENTRA, 14. Maj.
Zatim smo u junu  prisustvovali promociji knjige „KAD SU CVETALE JAPANSKE TREŠNJE“ autora Vjekoslava Radovića, člana našeg kluba. Promocija je održana u Klubu književnika Srbije.
Početkom meseca juna, jedna grupa veterana družila se na „ranču“ kod predsednika kluba.
U decembru je organizovan, već tradicionalni novogodišnji ručak u „Japanskom salonu“ u Sava centru, na kom je prisustvovalo više od 60 veretana.
Po prvi put je ove godine ostvarena i komunikacija sa našim članovima koji žive u inostranstvu, u prilogu mejlovi pozdrava i podrške.
Svi zajedno želimo da se aktivnosti nastave, jer naša druženja i evociranje uspomena na prve dane u Sava centru izazivaju veoma pozitivne emocije.

Kontakti naših dragih članova iz inostranstva:

Ne znam da li me se sećate, ali i ja sam nekada davno radila u Sava Centru kao sekretar u Pravnoj službi, od 1979. do 1993. godine.
Iako već 20 godina živim i radim u Torontu, lepe uspomene za dane provedene u Sava Centru su bile razlog da vam se javim i da vas zamolim da i moje ime bude na listi veterana jer mislim da tu sad definitivno pripadam.
Godine su prošle, svi smo našli neki svoj put, neko u našoj dragoj Srbiji, neko u dalekim zemljama i destinacijama, kao ja i moja porodica, ali i dalje u većini nas žive uspomene na nezaboravne dane mladosti i entuzijazma provedene u Sava Centru koji je, baš kako je to Vjeko Radović lepo rekao, za nas bio maltene druga kuća, ne samo radno mesto, nego nešto mnogo više.
Želim vam puno sreće u budućnosti, a nadam se da ću prilikom moje prve naredne posete Beogradu doći opet do Sava Centra, sa nadom da je još neko od onih koji me se sećaju tamo.
Puno pozdrava svima i želja da vam svaki budući projekat bude specijalan i veoma, veoma uspešan.

Milica Bajrić
Senior Propetry Management Executive, Toronto [ This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]

Dragi VETERANI!!
Molim Vas da svim dragim kolegama prenesete tople pozdrave iz zaleđenog Toronta.
Često se sećam i pričam prijateljima o Vama i zajedničkim neponovljivim vremenima.
Želja nam je bila da se Milica Bajrić, Bane Savin i ja (SrbaTomanić) nađemo i zajedno Vam spremimo i pošaljemo pozdrav.
Ledena kiša koja pada duže vreme u Torontu sve je poremetila,...
Probaću tokom dana (ponedeljak ... posle podne...) da se javim na Vaše telefone...
Srdačan pozdrav,
Srba Tomanić [ This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.]

Dragi Veterani,
Vi ste Bogovi u meni, od onih najtananijih do besomučno granitnolavinih toplih osećanja, Hvala Vam lepo i mnogo. Trenutno sam 3.000 km udaljen od Vas i mesta događaja, ali obećavam sebi, Bogu, njegovom ocu, Sinu i Unuku, da ću sledeće godine, ako bude još takvih susreta, biti prisutan i Srcem i Dušom.
Pozdrav svakom, ko za mene pita ili nepita, tada ja pozdravljam sve prisutne na Skupu i grlim ih čvrsto kao nekada kada sam mnogo jogunastiji bio.
Radostan sam i uzbuđen da me se još sećaji kolege u Sava Centru. Jedino što mi je ostalo u sećanju u Srcu i Duši iz Sava Centra su ljudi i Duh u njemu.
Hvala lepo i mnogo, svim koji se na bilo koji način sećaju mene. Loše sećanje se vremenom izbriše i pretvori u ljubav neraskidivu i prijateljsku, tako da neka nas do kraja samo ljubav greje i hrani do nekih „krajeva“, pa i posle, ako posle toga još ima ...
Vaš Florjan Hajdu

Kontakt

 

Kontakt

Izvršni sekretar

Mirjana Cvetićanin

Tel: 3679 062

Mob: 064 404 25 55

 

 

 

 

 

Rental office space

Sava Centar izdavanje poslovnog prostora

Catering

Sava Centar ugostiteljske usluge

Tech Services

Sava Centar tehničke usluge

Radno vreme blagajne tokom leta

  • tick ruka
  • 10-16h (radnim danom)
  •  10-15h (subotom)
  •   i 1 sat pre početka manifestacije
  • Telefon: 220-6060

VAŽNO: Sava Centar ne snosi odgovornost za oštećenje i ukradene ulaznice. Ulaznicu ne možete zameniti ili tražiti povraćaj novca. U slučaju otkazivanja  događaja izvršiće se povraćaj novca. Najstrožije je zabranjeno korišćenje mobilnih telefona, foto-aparata ili bilo kakve opreme za snimanje slike i zvuka u prostoru u kome se održava program. U objektu Sava Centra je zabranjeno pušenje.